Parkowanie na chodniku

moscow-kozitsky-lane

Zgodnie z artykułem 47 prawa o ruchu drogowym, dopuszczone jest zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t.

Należy jednak spełnić poniższe warunki:

  • na odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
  • szerokość pozostawionego dla pieszych chodnika nie utrudnia im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,
  • pojazd zaparkowany na chodniku przednią osią nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Ponadto przepis dopuszcza zatrzymanie lub postój przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru pod warunkiem zachowania 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych

Należy pamiętać, że zabronione jest zatrzymywanie w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd oraz w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek.

Dodatkowo zabroniony jest postój w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej oraz postój w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Należy uważać na zakazy zatrzymywania i postoju, które obowiązują na drodze ( a zatem również na chodniku) oraz na znaki nakazujące sposób parkowania.

Warto pamiętać, że samochód może być odholowany w momencie, gdy stwarza zagrożenie bądź utrudnia ruch innym użytkownikom drogi. Oprócz mandatu za złe parkowanie, kierowca pokrywa koszty odholowania swojego samochodu (ok 300-500 zł).

Leave a comment

Your email address will not be published.


*